شنبه 28 نوامبر 2020
سیستم پرداختی Swish

Swish چیست؟ | کیف پول سوییش

Swish (سوییش) یک سیستم پرداخت موبایل در سوئد است. این سرویس در سال 2012 توسط شش بانک بزرگ سوئدی با همکاری Bankgirot و بانک مرکزی سوئد راه‌اندازی شد. این شرکت تا سپتامبر 2018، 6.5 میلیون کاربر داشت. Swish عضو اتحادیه سیستم‌های پرداخت تلفن همراه اروپا است.

 

درباره سیستم پرداخت Swish

این سرویس از طریق یک اپلیکیشن تلفن هوشمند کار می‌کند که از طریق آن، شماره تلفن کاربر به حساب بانکی وی متصل می‌شود و امکان انتقال پول در همان لحظه، چند ثانیه پس از تأیید توسط هر دو طرف را فراهم می‌کند. کاربر باید یک برنامه تلفن همراه دوم به نام Mobilt BankID Säkerhetsapp داشته باشد که یک شناسه الکترونیکی است که توسط چندین بانک در سوئد صادر شده است. این امر مستلزم این است که کاربر دارای یک حساب بانکی در یک بانک سوئدی شریک در سیستم و همچنین یک شماره شناسه ملی باشد. کاربرانی که حساب بانکی سوئدی دارند اما تلفن مناسبی ندارند می‌توانند برای دریافت پرداخت‌ها ثبت نام کنند. شماره تلفن می‌تواند از کشور دیگری باشد. انتقال واقعی توسط سیستم تسویه حساب Bankgirot انجام می‌شود که پرداخت‌های فوری را برای سیستم Swish ایجاد کرده است.

 

کاربرد Swish

در ابتدا Swish برای معاملات بین افراد در نظر گرفته شده بود، اما به زودی برای بازارها و کلکسیون‌های کوچک در خدمات کلیسایی و توسط باشگاه‌های ورزشی و سازمان‌های دیگر به عنوان پرداخت در رویدادهای کوچک که استفاده کارت خوان کارت اعتباری گران تمام می‌شود یا غیر ممکن است، به کار گرفته شد. شرکت‌های کوچکی که مایل بودند از هزینه‌های کارت اعتباری جلوگیری کرده و پرداخت‌های آنلاین را ساده کنند، به زودی این روند را دنبال کردند.

در سال 2014، سازمان‌ها توانستند برای دریافت پرداخت‌ها ثبت نام کنند، اما برخی از سازمان‌ها قبل از آن از حساب بانکی خصوصی شخصی در سازمان استفاده می‌کردند. در ژانویه 2017 Swish برای فروش‌های تحت وب راه‌اندازی شد که به سرعت محبوب شد؛ به عنوان مثال توسط اپراتور قطار SJ مورد استفاده قرار گرفت. پرداخت با اسکن کد QR امکان‌پذیر است.

قبل از به کار گیری Swish، پول نقد، ابزار اصلی بسیاری از این نوع معاملات در زمان واقعی بود. به همین ترتیب، Swish برای معاملاتی استفاده می‌شود که قبلاً بیشتر مبتنی بر پول نقد بودند.

 

هزینه‌های سوییش

این سرویس از ابتدای سال 2012 برای کاربران خصوصی رایگان است. شرکت‌ها و سازمان‌های ثبت شده در ازای هر پرداخت دریافتی، علاوه بر یک هزینه اندک سالیانه، در حدود 1-3 کرون (بسته به بانک) پرداخت می‌کنند و مجاز به دریافت کارمزد سوییش از مشتری نیستند.

با توجه به این‌که Swish در پرداخت‌های فوری تلفن در سوئد انحصار نسبی دارد، به دلیل عدم محدود کردن رقابت در قیمت، هر بانک به طور مجزا در مورد کارمزدها تصمیم می‌گیرد. از آن‌جا که حداقل پرداخت Swish (در حال حاضر 1 SEK اما به بانک بستگی دارد) ممکن است پایین تر از کارمزد باشد، اگر پرداخت‌های جزئی Swish بسیاری به یک نهاد انجام شود، ممکن است آن سازمان پول خود را از دست بدهد. در برخی موارد که توجه رسانه‌ها به آن‌ها جلب شده، بانک‌ها سود Swish خود را به سازمان‌ها اهدا کرده‌اند.

 

همچنین بخوانید:

AdvCash چیست؟ | کیف پول ادوکش

Remitly چیست؟ | کیف پول Remitly

استرایپ (Stripe) چیست؟ | کیف پول استرایپ

افتتاح حساب پرفکت مانی | آموزش تصویری و گام به گام | خرید پرفکت مانی

درباره‌ی تهرانی

همچنین ببینید

سیسنم پرداخت AirPay

AirPay چیست؟ | سیستم پرداخت ایرپی

AirPay (ایرپی) یک روش پرداخت جدید و اولین و تنها سیستم پرداخت در هند است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *