سه‌شنبه 22 سپتامبر 2020
پول فیات چیست

پول فیات (Fiat Currency) چیست؟ | درباره ارز فیات چه می‌دانید؟

پول یا ارز فیات Fiat چیست؟ پول فیات به واحد پولی گفته می‌شود که دولت‌ها آن را منتشر می‌کنند اما پشتوانه فیزیکی (مانند طلا، نقره) ندارد. ارزش این نوع پول به جای آن که وابسته به ارزش ذاتی دارایی‌هایی دیگر به عنوان پشتوانه باشد، متأثر از ارتباط بین میزان عرضه و تقاضا است. ازنظر تاریخی، اکثر واحدهای پولی از پشتوانه‌های کالایی مثل طلا و نقره بهره برده‌اند؛ درحالی که پول فیات صرفاً بر باور عمومی نسبت به وضعیت اقتصادی استوار است. از آن‌جا که این نوع واحد پولی بر پشتوانه فیزیکی‌ای استوار نیست، همیشه در معرض ریسک سقوط ارزش ناشی از تورم‌های شدید قرار دارد. در واقع اگر جامعه اعتماد خودش را نسبت به یک پول کاغذی مثل دلار آمریکا از دست بدهد، آن واحد پولی دیگر ارزشی نخواهد داشت.

تاریخچه پیدایش پول فیات

پول فیات برای اولین بار در قرن 13، هنگامی که امپراتوری چین تصمیم گرفت که پول کاغذی را جایگزین مبادلات کالا به کالا کند، ابداع شد. این سیستم پرداختی برای امپراتوری چین گران تمام شد و تورم شدیدی را در اقتصاد آن زمان چین به وجود آورد. پس از گذشت 4 قرن، این بار در اروپا استفاده از پول فیات مجددا مورد استقبال قرار گرفت. در اروپا نیز این جایگزینی سیستم پرداخت با شکست مواجه شد و دولت‌ها آن را با استاندارد نقره جایگزین کردند.

این روند ادامه پیدا کرد تا این که در سال 1933، دولت آمریکا سیاست پول کالایی خود را تغییر داد و توقف برابری دلار و نرخ طلا را اعلام کرد. در سال ۱۹۷۲ نیز ایالات متحده آمریکا استاندارد طلا را کنار گذاشت و افول سیستم پولی با پشتوانه را با استفاده از پول فیات در مقیاس جهانی رقم زد.

از آن زمان بود که عبارت پول یا ارز فیات در بین اقتصاددانان گسترش یافت. پول های فیات هیچ پشتوانه‌ای ندارند و ارزش آن‌ها بر اساس باور عمومی افراد جامعه نسبت به وضعیت اقتصادی کشور تعیین می‌شود به همین علت با ایجاد تورم و بحران‌های شدید اقتصادی می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. در واقع اگر افراد یک جامعه اعتماد خودشان را نسبت به یک واحد پولی مثل یورو، دلار و… از دست بدهند، آن واحد پولی دیگر ارزشی نخواهد داشت و با افت شدید قیمت روبه‌رو خواهد شد.

امروزه تمامی پول‌های رایج دنیا را می توان پول فیات محسوب کرد، چرا که فاقد هرگونه ارزش ذاتی هستند و صرفا به عنوان واسطه‌ای برای پرداخت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال‌های گذشته پول فیات به عنوان یک نوع واحد پولی، نقش قابل توجهی را در جهت ذخیره کردن ارزش، فراهم کردن یک واحد شمارش و ابزار مبادله ایفا کرده است.

مزایا و معایب پول فیات

پول فیات از زمان ظهور خود همواره با موافقان و مخالفان زیادی رو به رو بوده است. موافقان بر این عقیده‌اند که پول‌های فیات دارای ویژگی‌های زیر هستند:

• کم هزینه بودن: ایجاد پول فیات نسبت به پول کالایی، از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

• کمیاب بودن (Scarcity): پول‌ فیات مشابه دارایی‌های فیزیکی دچار کمیابی نمی‌شود.

• قابل استفاده در مبادلات بین المللی: در حال حاضر بسیاری از کشورهای جهان در انجام مبادلات خود از ارز فیات استفاده می‌کنند. این امر سبب ایجاد شکل قابل قبولی از پول برای مبادلات تجاری شده است.

• واکنش‌پذیر بودن: یکی از ویژگی‌های مهم پول فیات این است که دولت‌ها و بانک‌های مرکزی را قادر می‌سازد تا نسبت به بحران‌های اقتصادی انعطاف کافی را داشته باشند.

• سهولت در نگهداری: پول‌های فیات به ذخایر فیزیکی که نیازمند نگهداری، محافظت، نظارت و دیگر امور هزینه بر است نیاز ندارند.

با وجود مزیت‌های زیاد پول فیات، مخالفان این سیستم پولی معتقد اند که پول‌های فیات فاقد ارزش ذاتی هستند که به موجب آن دولت‌ها می‌توانند پول را بدون هیچ پشتوانه منتشر کنند و این باعث شکل‌گیری بحران‌های اقتصادی و ابرتورم‌ها خواهد شد. علاوه بر این اگر سابقه تاریخی پول های فیات را بررسی کنیم، با نشانه‌هایی رو به رو خواهیم شد که بیان‌گر سقوط نظام‌های مالی مبتنی بر پول فیات و خطرناک بودن استفاده از این سیستم پولی است.

آیا ارزهای دیجیتال هم ارز فیات به شمار می‌روند؟

تنها تشابه بین ارز فیات و ارز دیجیتال در نداشتن پشتوانه فیزیکی آن‌هاست. در حالی که پول فیات توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کنترل می‌شود، ارزهای دیجیتال ماهیت غیرمتمرکزی دارند.

تفاوت آشکار این دو سیستم پولی، در نحوه ایجاد پول‌های جدید در هر یک از آن‌هاست. بیت کوین به عنوان نمونه برتر ارزهای دیجیتال، در مقایسه با پول‌های فیات که در کنترل بانک‌هاست و اساساً می‌توانند بدون هیچ پایه و اساسی به وجود آیند، عرضه و تعداد سکه محدودی دارد.

به عنوان شکل دیجیتالی پول، ارزهای دیجیتال هیچ قرین فیزیکی ندارند و به هیچ مرزی محدود نمی‌شوند. علاوه بر این، تراکنش‌‌ها در ارزهای دیجیتال برگشت‌ناپذیر است در حالی که در ارزهای فیات این گونه نیست.

لازم به اشاره است که بازار ارز دیجیتال در برابر بازارهای سنتی و مبادلات ارزی بسیار کوچک‌تر و پرنوسان‌تر است. این یکی از دلایلی است که مانع از فراگیر شدن و پذیرش گسترده این ارزها در عرصه بین‌المللی شده است. اما با رشد بازار ارزهای دیجیتال، به احتمال زیاد نوسان آن نیز کم‌تر و کم‌تر خواهد شد.

سخن پایانی

تاریخ همواره نشان داده است که پول های فیات آسیب‌پذیری فراوانی دارند و سیاست‌های دولتی تأثیر بسیار زیادی بر روی آن‌ها می گذارد. اما آینده هیچ یک از سیستم‌های پولی به طور قطعی قابل پیش‌بینی نیست.

از سوی دیگر ارزهای دیجیتال به عنوان نسل جدیدی از واحدهای پولی، می‌توانند تغییرات گسترده‌ای در این حوزه به وجود آورند و راهی طولانی برای مواجه شدن با موانع مختلف در پیش دارند تا بتوان نتایج و تأثیرات آن را بر اقتصاد اعلام نمود. به همین علت برخی از افراد و سازمان‌ها به سوی استفاده از سیستم ارز دیجیتال در تراکنش‌های مالی روی آورده‌اند. از آن‌جایی که هدف اصلی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، ایجاد نوع جدیدی از پول بر روی یک شبکه توزیع‌شده است، می‌توان آن را به عنوان یک شبکه جایگزین برای تبادلات مالی و شکوفاکننده‌ی اقتصاد جهانی به حساب آورد.

 

کاربردهای اتریوم که می توانند دنیای تکنولوژی را دگرگون سازند!

ارز دیجیتال آنتولوژی

درباره‌ی تهرانی

همچنین ببینید

آشنایی با سایت Reddit

سایت Reddit چیست؟

سایت Reddit (ردیت) پلتفرم و بستری فرهنگی و رسانه‌ای است. ردیت بیش از 1/5 میلیارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *