شنبه 28 نوامبر 2020
ویزا کارت چیست؟

ویزا کارت چیست؟ | خرید Visa Card در ایران

ویزا کارت یک سیستم پرداخت بین المللی است که مرکز اصلی آن در ایالت کالیفرنیا امریکا قرار دارد. این شرکت چند ملیتی که ریشه‌ی تأسیس آن به سال 1958 بر می‌گردد، در حال حاضر در بیش از 200 کشور دنیا دارای اعتبار است و کارت‌های اعتباری آن در سیستم‌های مالی قابل استفاده است. ویزا کارت نیز همانند مستر کارت دارای انواع کارت‌های اعتباری فیزیکی و مجازی است که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا با هم به بررسی درگاه ویزا کارت، خرید ویزا کارت مجازی، خرید گیفت کارت ویزا و چگونگی داشتن ویزا کارت و خرید Visa Cardدر ایران بپردازیم.

پیشینه ویزا کارت

ویزا کارت برای اولین بار در سال 1958 توسط بانک امریکا (Bank of America) با نام بانک امریکارت (BankAmericard) معرفی شد. ایده‌ای که پشت این درگاه پرداختی بود، معرفی یک سیستم یکپارچه برای حساب‌های مختلف بانکی بود تا افراد بتوانند به سادگی با استفاده از یک کارت، به تمامی حساب‌های خود دسترسی داشته باشند.

در سال 1965 بانک امریکا امتیاز استفاده از این کارت را به دیگر بانک‌ها نیز اعطا کرد تا به تدریج بانک‌های دیگر کشور نیز به این سیستم بپیوندند. در سال 1974 شرکتی با نام IBANCO تأسیس و عهده‌دار مسئولیت کارت‌های امریکارت شد. هدف این شرکت، توسعه‌ی این سیستم مالی یکپارچه به سایر کشورها بود تا بتواند ویزا کارت را در تمام جهان صاحب اعتبار کند. در نهایت شرکت IBANCO نام این کارت را به ویزا کارت تغییر داد و به این ترتیب این کارت اعتباری ایجاد شد.

یکی از مهم‌ترین تحولاتی که در سال‌های اخیر برای ویزا کارت رخ داد، اعلام همکاری این شرکت با پی پال بود که در سال 2016 منتشر شد. طبق این قرار همکاری، دارندگان حساب‌های پی پال نیز می‌توانستند از فروشگاه‌های فیزیکی خرید انجام دهند و همچنین دارندگان ویزا کارت نیز می‌توانند هنگام تراکنش مالی با سیستم پی پال، کارمزد کم‌تری پرداخت کنند.

کاربردهای ویزا کارت

همان‌طور که اشاره شد، ویزا کارت در حقیقت یک سیستم مالی بین بانکی است که توسط بانک‌های پشتیبانی کننده از آن صادر می‌شود. ویزا کارت نیز همچون مستر کارت دارای انواع گوناگونی بوده و کاربردهای مختلفی را شامل می‌شود. از این کارت اعتباری می‌توان در اکثر کشورهای جهان استفاده نمود و بسیاری از فروشگاه‌های فیزیکی، آن را می‌پذیرند. علاوه بر این، امکان خرید آنلاین نیز با استفاده از آن وجود دارد. برخی از کاربردهای اصلی ویزا کارت عبارت اند از:

• امکان خرید از فروشگاه‌های فیزیکی و فروشگاه‌هایی که دستگاه پذیرنده‌ی ویزا را دارند.

• امکان خرید از فروشگاه‌های آنلاین که از سیستم پرداخت ویزا پشتیبانی می‌کنند.

• امکان برداشت وجه از حساب ویزا با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز.

• امکان نقل و انتقال پول از یک حساب ویزا به حساب ویزای دیگر

• امکان نگهداری پول در حساب ویزا و دریافت سود

 

انواع کارت‌های ویزا

 

داشتن ویزا کارت

حساب ویزا دارای دو ساختار دسترسی متفاوت است. در روش اول که با استفاده از کارت اعتباری صورت می‌گیرد، دارنده‌ی حساب برای استفاده از موجودی حساب خود، نیاز دارد که کارت اعتباری خود را به همراه داشته باشد. این کارت‌ها شامل شماره، نام صاحب حساب و تاریخ انقضا هستند و همانند یک کارت بانکی در دستگاه‌های خودپرداز و پایانه‌های فروشگاهی، قابل استفاده هستند.

اما در روش دوم، دارنده‌ی حساب می‌تواند یک حساب ویزا برای خود افتتاح کرده و سپس بدون داشتن کارت و تنها با اطلاعات حساب، از فروشگاه‌های آنلاین خرید انجام دهد. حساب‌های مجازی برای خریدهای آنلاین کاربرد دارند و چون نحوه‌ی افتتاح آن‌ها ساده‌تر و سریع‌تر است، معمولا برای ایرانیان، جذابیت بیشتری دارند.

اما کارت های اعتباری ویزا نیز خود به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

1. کارت اعتباری (Visa Credit Card)

این کارت‌ها از جمله محبوب‌ترین کارت‌های اعتباری ویزا هستند که قابلیت خرید بیش از موجودی را نیز دارا هستند. شما با استفاده از این نوع کارت‌ها می توانید خریدهای روزمره‌ی خود را از فروشگاه‌های فیزیکی و یا حتی آنلاین انجام دهید. استفاده از این نوع کارت‌ها یک گزینه‌ی مطمئن به جای استفاده از پول نقد برای خرید کردن است.

کردیت کارت های ویزا شامل قوانین بازگشت وجه نیز می‌شوند و مشتریان می‌توانند در صورت عدم رضایت از سرویس‌دهی یا کالای خریداری شده، آن را مرجوع و هزینه‌ی خود را دریافت کنند. این کارت‌ها نیز بسته به نوع استفاده‌ای که از آن‌ها خواهید داشت، به چند دسته تقسیم می‌شوند:

• کارت اعتباری کلاسیک (Visa Classic Card)

• کارت اعتباری طلایی (Visa Gold Card)

• کارت اعتباری پلاتینیومی (Visa Platinum Card)

• کارت اعتباری امضادار (Visa Signature Card)

• کارت اعتباری نامحدود (Visa Infinite Card)

2. کارت نقدی (Visa Debit Card)

دسته‌ی دوم از کارت‌های ویزا، کارت‌های نقدی یا دبیت کارت‌ها هستند. این کارت‌ها تقریبا شبیه به کارت‌های بانکی هستند که قابلیت برداشت وجه از آن‌ها نیز وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از این کارت‌ها به خودپرداز مراجعه کرده و مبلغ مورد نظر خود را برداشت کنید. این کارت‌ها قابلیت خرید بیش از موجودی را ندارند و تنها به اندازه‌ی موجودی حساب می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

دبیت کارت‌های ویزا با توجه به بانکی که آن را صادر می‌کند، می‌توانند قابلیت‌ها و امکانات مختلفی را داشته باشند. در حال حاضر شما با استفاده از دبیت کارت ویزا می‌توانید از خودپردازهای موجود در کشورهای کانادا، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، انگلستان، فیلیپین و امریکا، وجه نقد دریافت کنید.

3. کارت پیش پرداخت (Visa Prepaid Card)

کارت‌های پیش پرداخت ویزا خود به دو دسته‌ی کارت‌های قابل شارژ(Reloadable) و گیفت کارت‌ها، تقسیم می‌شوند. گیفت کارت‌های ویزا قابلیت شارژ نداشته و تنها به اندازه‌ی همان مبلغ اولیه که شارژ شده اند، قابل مصرف هستند. معمولا از گیفت کارت‌ها برای خریدهای آنلاین استفاده می‌شود و از تنوع بالایی برخوردار هستند. برعکس گیفت کارت‌ها، کارت‌های قابل شارژ، قابلیت شارژ دوباره را دارند و می‌توان پس از تمام شدن موجودی آن‌ها، دوباره آن‌ها را به مبالغ دلخواه شارژ نمود. کارت‌های قابل شارژ، مراحل صدور ساده‌ای دارند و یکی از محبوب‌ترین ویزا کارت‌ها در کشورهایی نظیر ایران محسوب می‌شوند.

ویزا کارت در ایران

ساز و کار Visa Card در ایران به سبب وجود تحریم‌های همه جانبه معمولا با مشکلاتی روبه‌رو بوده و هست. به همین سبب استفاده از این کارت‌ها معمولا در بین ایرانیان رایج نیست. اما با این وجود برای موارد استفاده‌ی خاص، مثل خرید از فروشگاه‌های آنلاین همچون آمازون و علی بابا، از این کارت‌ها استفاده‌های زیادی می‌شود.همچنین به دلیل محدودیت در به همراه بردن پول نقد در سفرهای خارجی، استفاده از ویزا کارت برای بردن پول بیشتر به کشورهای خارجی، امری مرسوم و رایج است. پی ونت 24 در زمینه‌ی خدمات ویزا کارت همراه شما عزیزان است.

همچنین می‌توانید جهت انجام پرداخت‌ها و نقل و انتقالات ارزی خود با هریک از سرویس‌های پی پال، اسکریل، وب مانی، مانی گرام، پرفکت مانی، مستر کارت، ویزا کارت، حواله وسترن، حواله سوئیفت و همچنین صدور انواع گیفت کارت و خرید و فروش و تبدیل کریپتوکارنسی، با این مجموعه در تماس باشید و از تجربه تیم حرفه‌ای مجموعه ما بهره مند شوید.

درباره‌ی تهرانی

همچنین ببینید

اکانت استرایپ

استرایپ (Stripe) چیست؟ | کیف پول استرایپ

استرایپ یک شرکت خدمات مالی و نرم افزاری امریکایی و SaaS است که دفتر مرکزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *