سه‌شنبه 22 سپتامبر 2020
نرخ ارز در سال 99

نرخ ارز در سال 99 | آیا دلار ارزان می‌شود؟

حسین راهداری می‌گوید: تمامی نیروهای وارده به بازار ارز افزایشی نیستند، مهم‌ترین نیروی کاهش قیمت ارز، عزم دولت برای این است که نرخ ارز مانند سال ۱۳۹۷ از کنترل خارج نشود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار ارز در سال ۹۹ متأثر از یک سری نیروهای افزایشی و یک سری نیروهای کاهشی خواهد بود.

 

پیش بینی کارشناس بازارهای مالی از قیمت دلار در سال 99

حسین راهداری، کارشناس بازارهای مالی در گفت و گو با سال‌نامه‌ی تجارت فردا، درباره‌ی پیش بینی آینده دلار در سال ۹۹ و عامل عمده نیروی کاهشی قیمت دلار می‌گوید: تمامی نیروهای وارده به بازار ارز افزایشی نیستند، مهم‌ترین نیروی کاهش قیمت دلار ، عزم دولت برای این است که نرخ ارز مانند سال ۱۳۹۷ از کنترل خارج نشود.

وی ادامه می‌دهد: به هر حال در این جنگ اقتصادی، مهم‌ترین ابزار برای نشان دادن شکست طراح جنگ اقتصادی این است که تورم مهار شود و دولت فکر کند که نرخ ارز مهم‌ترین لنگر کنترل‌کننده تورم است. اگرچه این برداشت تا حدودی درست است اما دقیق نیست.

راهداری می‌افزاید: برای مثال نقض باید اشاره کرد که سال‌های طولانی نرخ ارز سرکوب‌شده و ثابت مانده بود، اما تورم کشور دو رقمی بود، از آن جهت کسری بودجه و نقدینگی مهار نشده بودند. با وجود این می‌‌توان انتظار داشت که دولت تمام تلاش خود را برای کنترل نرخ ارز به خرج دهد.

این کارشناس تأکید می‌کند: این سیاست سرکوب نرخ ارز، سلیقه سنتی و همیشگی دولت‌های ایران بوده، با این تفاوت که در حال حاضر منابع ارزی لازم برای سرکوب نرخ ارز وجود ندارد و وضعیت ارزی کشور شکننده به نظر می‌رسد.

وی در پایان اضافه می‌کند: در سال ۹۹ اگر نقدینگی مهار نشود، اگر بساط رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی جمع نشود و از همه مهم‌تر اگر مشخص شود که چهار سال دیگر ترامپ بر مسند ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود، کنترل مصنوعی بازار ارز کار سختی خواهد بود.

منبع: تجارت نیوز

همچنین بخوانید:

پیشنهاد ویژه صرافان برای فروش غیرحضوری ارز

وضعیت بازار طلا بعد از قرنطینه

درباره‌ی تهرانی

همچنین ببینید

پول فیات چیست

پول فیات (Fiat Currency) چیست؟ | درباره ارز فیات چه می‌دانید؟

پول یا ارز فیات Fiat چیست؟ پول فیات به واحد پولی گفته می‌شود که دولت‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *