پنج‌شنبه 13 آگوست 2020
جهان در آستانه سقوط تجارت جهانی

تجارت جهانی در آستانه سقوط | رکود جهانی اقتصاد به دلیل شیوع کرونا

بر اساس آخرین گزارش سازمان تجارت جهانی، پیش بینی می‌شود تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ از ۱۳% تا ۳۲% کاهش یابد. شیوع ویروس کرونا ضمن خدشه وارد کردن به تجارت در مقیاس جهانی، میزان تقاضا را نیز با رکود مواجه ساخته است. طبق اعلام سازمان تجارت جهانی، پیش بینی می‌شود تجارت جهانی در ماه‌های پیش رو با کاهش عمده مواجه شود.

پیش بینی سقوط تجارت جهانی

با کاهش تقاضای جهانی به دلیل همه گیر شدن ویروس کرونا، سازمان تجارت جهانی انتظارات خود را برای تجارت جهانی کاهش می‌دهد. بر اساس آخرین برآوردها:

“پیش بینی می‌شود تجارت در مقیاس جهانی در سال ۲۰۲۰ بین ۱۳٪ تا ۳۲٪ کاهش یابد.”

رکود تجارت جهانی

براساس این گزارش، اولویت اول دولت‌ها، کنترل شیوع بیماری کرونا است. با این حال، این اعداد پیش بینی شده هولناک هستند. در حال حاضر خبری درخصوص کنترل این بیماری وجود ندارد.

این گزارش همچنین تأکید می‌کند که بحران اقتصادی امروز قابل مقایسه با رکود اقتصادی بزرگ سال ۲۰۰۸ نیست. در دوره رکود گذشته، دولت‌ها برای اصلاح بحران اقتصادی، تنها با سیاست‌های پولی و مالی درگیر بوده‌اند. این بار اما تأثیر محدودیت‌هایی برای حمل و نقل، کار و مسافرت بر اقتصاد جهانی بسیار متفاوت است. بنابراین پیش بینی چگونگی حرکت اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ همچنان دشوار است.

سقوط تجارت جهانی به دلیل شیوع کرونا

بر اساس اطلاعات به دست آمده، کاهش تعداد پروازها بر اثر گسترش شیوع ویروس کرونا در صنعت هواپیمایی جهان کاملاً مشهود است. گفتنی است که این بیماری همه‌گیر منجر به اعمال محدودیت‌های مسافرتی توسط دولت‌ها شده و به همین دلیل بسیاری از خطوط هوایی پروازهای خود را متوقف کرده‌اند.
کریستالینا جورجیه‌وا، رئیس صندوق بین‌المللی پول رسماً اعلام کرده است که اقتصاد جهانی حالا به دلیل ویروس کرونا وارد رکود شده است.

 

شوک تورمی؟

تحلیل‌گران معتقد اند که اقتصاد جهانی ممکن است در نتیجه رکود تقاضا، شوک نزولی داشته باشد. با توجه به تعدیل‌های گسترده، هر روز مردم به سادگی توانایی میزان هزینه‌ای را که در گذشته داشته‌اند، از دست می‌دهند و این باعث کاهش درآمد و در نهایت کاهش قیمت‌ها می‌شود.

امکان چاپ پول بی پایان و بدون پشتوانه توسط فدرال رزرو باعث شده است تا بسیاری از فعالین فضای ارزهای رمز پایه ادعا کنند که این چاپ بی‌رویه پول می‌تواند یک بحران بیش از حد تورمی را منجر گردد، اما به نظر نمی‌رسد این پیش بینی در کوتاه مدت محقق شود.

بااین حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اعتبار درحال نابودی است زیرا شرکت‌ها درحال ثبت رکوردهای جدیدی به دنبال دریافت وام حمایتی هستند. با وجود چاپ حدود ۶۰ میلیون دلار پول جدید در هر دقیقه توسط فدرال رزرو، اکنون نگرانی‌های شدیدی مبنی بر شکل گیری تورم نزولی وجود دارد.

نقطه قوت بیت کوین این است که می‌تواند یک پناهگاه در برابر تورم و ارز فیات تلقی گردد. با این حال، از آن‌جایی که ما درحال حاضر در یک دوره بسیار نزولی قرار داریم، آینده کوتاه مدت بیت کوین نیز در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

بسیاری از معامله‌گران اکنون علی رغم وجود رویداد هاوینگ پیش روی در ماه مه، در حال بررسی روندهای کلان اقتصادی برای ارزیابی ورود به بازار بیت کوین هستند.

همچنین بخوانید:

پول فیات (Fiat Currency) چیست؟ | درباره ارز فیات چه می‌دانید؟

چرا هاوینگ بیت کوین همه چیز را تغییر خواهد داد؟

درباره‌ی آفاق راست منش

همچنین ببینید

استفاده کمپانی ویزا از ارزهای دیجیتال

استفاده کمپانی ویزا از ارزهای دیجیتال

استفاده کمپانی ویزا از ارزهای دیجیتال به یکی از خبرهای داغ بازار رمزارز تبدیل شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *