سه‌شنبه 7 جولای 2020
دوره های آموزشی edx

سایت EDX | دوره‌های آموزش آنلاین با پشتیبانی دانشگاه MIT و هاروارد

سایت EDX یک پلتفرم آموزش آنلاین مشابه سایت‌های Udemy، Couresera و Lynda است که قبلا به آن‌ها پرداخته‌ایم. امروزه آموزش‌های آنلاین بسیار پرطرفدار شده است. این آموزش‌ها به پیشرفت ارتباطات و دانش علمی و کاربردی افراد کمک می‌کند. یکی از سایت‌های فعال در زمینه‌ی آموزش‌های آنلاین سایت EDX است. در این مطلب به اختصار درباره‌ی سایت EDX و امکانات آن توضیح داده‌ایم.

 

آشنایی با وب سایت EDX

سایت EDX یک پلتفرم یادگیری آنلاین با دسترسی آزاد است. در واقع EDX توسط دانشگاه MIT و هاروارد در سال 2012 با سرمایه‌ی 30 میلیون دلاری تأسیس شده است. این سایت از اعضای هیئت علمی دانشگاه هاروارد و MIT در زمینه‌ی تدریس و یادگیری در فضای دانشگاه با استفاده از ابزارهایی که کلاس‌ها را غنی می‌کنند پشتیبانی می‌کند. دسترسی آزاد (open-source) به این معناست که سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی به راحتی می‌توانند وارد این پلتفرم آموزش آنلاین شوند.

سایت EDX همانند coursera با همکاری بهترین دانشگاه‌های جهان، دوره‌هایی با سطح علمی بالا و مدرک معتبر ارائه می‌دهد. دوره‌های EDX تنوع بی‌نظیری دارد و تقریبا تمام رشته‌های دانشگاهی را شامل می‌شود. البته بیشترین تعداد دوره‌ها به ترتیب در رشته‌های علوم کامپیوتر، مدیریت و بیزینس، مهندسی، علوم اجتماعی و اقتصاد هستند. مؤسسه‌ها نیز از EDX استفاده می‌کنند تا بر روی فرآیند یادگیری دانشجوها و این‌که چطور فناوری می‌تواند شیوه‌های آموزشی را تغییر دهد، تحقیقات انجام دهند. در دسترس بودن دوره‌های آموزشی برای تمامی سنین و اهالی تمامی کشورها از اهداف EDX است.

 

انواع دوره‌های سایت EDX

آموزش‌های آنلاین سایت EDX شامل موارد زیر می‌شود:

• دوره‌های آموزشی: (Course) این دوره‌ها از مهم‌ترین قسمت‌های پلتفرم EDX هستند و درواقع همان دوره‌های درسی دانشگاه‌ها هستند. تاکنون بیش از 2500 دورهی دانشگاهی در EDX ارائه شده است. در اکثر این دوره‌ها می‌توان به صورت رایگان و بدون مدرک شرکت کرد.

• دوره‌های کسب وکار: (Business) این دوره‌ها معمولا شخصی‌سازی شده‌اند. به این معنی که این دوره توسط دانشگاه‌های معتبر برای شرکت‌ها برحسب نیاز آن‌ها طراحی شده‌اند و در دسترس عموم قرار ندارد.

• دوره‌های حرفه‌ای: (Professional Certificate Programs) این دوره‌ها به صورت کاملا حرفه‌ای و کاربردی جهت آماده‌سازی برای بازار کار ارائه شده‌اند. امکان شرکت در این دوره‌ها به صورت رایگان وجود ندارد.

• دوره‌های میکرومستر: (MicroMaster) این دوره‌ها معمولا دوره‌های تخصصی و کوتاه مدت دانشگاهی به همراه مدرک معتبر هستند که امکان شرکت در آن‌ها به صورت رایگان وجود ندارد.

• دوره‌های فوق لیسانس: (Master’s Degrees on EDX) این دوره‌ها معمولا شامل 10 تا 12 دوره در یک حوزه هستند. هزینه‌ی این دوره‌ها درمقایسه با هزینه‌ی دوره‌های حضوری دانشگاه‌های ارائه‌دهنده خیلی کمتر است. این دوره‌ها زمان‌بر بوده و حدود 3 سال طول می‌کشد ولی در نهایت مدرک معتبر اعطا می‌شود.

 

جامعه مخاطب EDX

اصلی‌ترین مخاطبان آموزش‌های آنلاین EDX افراد خودآموز هستند. خودآموزها اغلب افرادی هستند که به دنبال دوره‍‌های دانشگاهی معتبر برای پیشرفت علمی و شغلی خود هستند. موضوعات دوره‌های EDX بسیار گسترده هستند. به دلیل معتبربودن دوره‌ها، شناخته‌شده بودن و همچنین اعتبار مدارک EDX اغلب افرادی که قصد تحصیل یا کار در خارج از کشور را دارند را می‌توان به عنوان مخاطبان این سایت درنظر گرفت.

 

انواع آموزش‌های سایت EDX

فرمت آموزش‌های سایت EDX ، ترکیبی از ویدیو، متن و پرسش‌های بین درسی است. از نظر در دسترس بودن دوره‌ها و زمان‌بندی آن‌ها، دوره‌های EDX به پنج صورت هستند:
• Current: دوره‌هایی که در حال حاضر در جریان هستند. در این دوره‌ها، دانشجوها در گفت و گوی دوره (discussion) فعالیت بیشتری دارند و هر هفته حجم مشخصی از درس‌ها برای مطالعه در سایت قرار می‌گیرد.
• Starting Soon: دوره‌هایی که تا یک ماه آینده شروع می‌شوند.
• Upcoming: دوره‌هایی که تا چند ماه آینده شروع می‌شوند.
• Self-Paced: اکثر دوره‌های EDXخودخوان هستند و شما می‌توانید با سرعت دلخواه خود پیش برید.
• Archived: دوره‌هایی که به پایان رسیده و آرشیو شده‌اند و همۀ ویدیوها و متن‌های دوره برای استفاده موجود هستند.

 

ثبت نام در وبسایت EDX و خرید دوره از EDX

ثبت نام در وبسایت EDX ، در مرحله‌ی اول به راحتی و با دادن یک ایمیل یا اکانت گوگل انجام می‌شود و اگر بخواهید مدرک بگیرید، از شما مشخصات شناسایی بیشتری خواسته می‌شود. گرفتن مدرک EDX از ایران، با پیچیدگی‌هایی همراه است. بعضی از دوره‌هایی که در EDX وجود دارد عبارت‌اند از:

• آمارو احتمالات

• المان‌های سازه‌ای

• پایه‌های گرافیک رایانه‌ای

• الکترونیک و مغناطیس

• مدار و الکترونیک

• هوش مصنوعی

• مکانیک کوانتوم

• مقدمه‌ای بر رایانه و برنامه‌نویسی

برای استفاده از دوره‌های مورد نظر خود باید اول فرم مشخصات رو تکمیل کنید و با پذیرفتن قوانین وبسایت EDX به عضویت آن درآیید. بعد می‌توانید با توجه به بازه‌ی زمانی و پیش‌نیازها، دوره‌های آموزشی مورد نظرخود را انتخاب و در آن‌ها شرکت کنید. در پایان بعضی از کلاس‌ها هم، در صورت دریافت نمره‌ی قبولی، گواهی‌نامه‌ی پایان دوره به شرکت‌کننده‌ها داده می‌شود. برای پرداخت هزینه‌ی مدرک و خرید از EDX می‌توانید از خدمات مجموعه‌ی ما بهره‌مند شوید.

درباره‌ی آفاق راست منش

همچنین ببینید

ارسال حواله یورو به اسپانیا

حواله یورو به اسپانیا

اسپانیا کشوری اروپایی با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوان است. کشور اسپانیا همچنین دارای تعدادی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *