سه‌شنبه 22 سپتامبر 2020
تفاوت Credit Card و Debit Card

تفاوت Credit Card و Debit Card

تفاوت Credit Card و Debit Card برای ایرانیان چندان روشن نیست؛ چراکه در سیستم مالی ایران کردیت کارت وجود ندارد و هیچ نوع Credit Card چه از سوی بانک‌های خارجی و چه داخلی صادر نمی‌شود. کارت‌های مورد استفاده در ایران که از سوی بانک‌های داخلی صادر شده و قابل استفاده در شبکه شتاب هستند، همگی Debit card هستند معنی debit card به فارسی، “کارت اعتباری” یا “کارت نقدی” است. در این مطلب به تفاوت Credit Card و Debit Card پرداخته‌ایم. شما می‌توانید خرید دبیت کارت، افتتاح حساب دبیت کارت و خرید انواع کارت اعتباری همچون مستر کارت را از طریق مجموعه ما انجام دهید.

 

کردیت کارت چیست؟ (Credit Card)

کردیت کارت کارتی است که به شما این امکان را می‌دهد تا فراتر از میزان پولی که در کارت خود دارید، خرید کنید. شما می‌توانید از این کارت برای انجام معاملات اساسی خود به‌راحتی استفاده نمائید. Credit Cardها دارای نرخ بهره بالا هستند و بعد از پرداخت قرض‌تان می توانید دوباره از آن استفاده کنید. وجه داخل کردیت کارت و سابقه پرداخت شما می‌تواند اعتبار شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

Debit Card چیست؟

استفاده از Debit Card نیز به راحتی کارت‌های اعتباری است، اما کار متفاوتی را انجام می‌دهند. Debit Card زمانی که شما کالا یا خدمتی را خریداری می‌کنید، پول را به طور مستقیم از حساب بانکی شما کسر می‌کند.

تفاوت Credit Card و Debit Card

پیش از هر چیز باید بدانیم که میزان شباهت این دو نوع کارت بسیار بیش از تفاوت میان آن‌ها است. برای مثال تقریبا در تمامی ATM ها و دستگاه‌های POS هر دوی این کارت‌ها قابل استفاده هستند و به وسیله هر دوی این کارت‌ها می‌توان اقدام به خریدها و پرداخت‌های آنلاین و اینترنتی کرد.

تفاوت اصلی میان این دو کارت در نوع برداشت پول از حساب است. در کارت‌های Debit به این صورت است که شما حساب بانکی خود را به میزانی که می‌خواهید شارژ می‌کنید. پس از شارژ حساب بانکی، به هر میزان که در کارتتان موجودی داشته باشید می‌توانید از کارت استفاده نمایید. به طور مثال چنان‌چه که شما در حسابتان 300 دلار موجودی داشته باشید، می‌توانید تا 300 دلار کارت بکشید. در هر زمان که از کارتتان استفاده نمایید، میزانی که از کارت موجودی دریافت می‌کنید، در کسری از ثانیه از حساب شما برداشته می‌شود.

در Credit card ها اما روال بسیار متفاوت از Debit card ها است.

در Credit card میزانی که از کارتتان خرج می‌کنید، از موجودی شما برداشت نمی‌شود، بلکه از اعتبار شما برداشت می‌شود. برای این‌که بهتر متوجه شویم، باید به سراغ اولین گام که صدور کارت است برویم.

برای دریافت یک Credit card ، فرد متفاضی به بانک مراجعه می‌کند. بانک در ابتدا سابقه مالی فرد را کاملا بررسی می‌نماید. به این معنا که بانک بررسی می‌کند فرد متقاضی آیا سابقه سو استفاده مالی، عدم پرداخت اقساط بانکی، دیرکرد پرداخت کرایه‌ها و غیره را به چه میزان دارد. پس از این مرحله، بانک میزان اموال فرد را برآورد می‌کند. برای مثال فرد خانه و اتومبیل شخصی و یا دارایی‌های مشابه را به چه میزان داراست.

پس از بررسی این موارد، بانک میزان اعتبار خاصی را برای فرد مشخص می‌کند و به فرد Credit card تعلق می‌گیرد. پس از دریافت کارت، فرد حتی در صورتی که در کارتش موجودی نداشته باشد، می‌تواند به میزان اعتباری که بانک به وی داده است، از کارت استفاده نماید. در تاریخ مشخصی از ماه، بانک صورت حساب برداشت‌هایی که فرد از کارت خود کرده است را برای وی پست کرده و فرد موظف است که تا تاریخ مشخصی، حساب خود را تسویه کند. در حقیقت استفاده از Credit card ها مانند دریافت وام‌های متعدد و کوچک است.

 

خرید دبیت کارت بهتر است یا خرید کارت اعتباری؟

پس از توضیحات داده‌شده، احتمالا شما نیز متوجه شده‌اید که نمی‌توان گفت کدام نوع کارت بهتر است. این‌که دریافت و استفاده از کدام نوع کارت اعتباری بهتر است، کاملا به سلیقه فرد و موقعیت‌هایی بستگی دارد که فرد قصد استفاده از کارت خود را دارد. Debit card ها این مزیت را دارند که شما با استفاده از آن‌ها، هرگز نمی‌توانید بیشتر از موجودی خود خرج کنید و به این طریق درگیر پرداخت اقساط وام‌های بی‌اتمام نمی‌شوید.

استفاده از Debit card ها باعث می‌شود که شما بیشتر مراقب دارایی خود باشید و به میزانی خرج کنید که توانایی دارید! اما از سویی با استفاده از Debit card ها توانایی بعضی از پرداخت‌ها را ندارید و در صورتی که به هر دلیلی موجودی کارت شما تمام شود، نمی‌توانید پرداختی داشته باشید.

Credit card ها از سویی به شما توانایی پرداخت اقساطی را می‌دهند و شما را از درگیری ذهنی میزان موجودی کارتتان تا حدی راحت می‌کنند. اما از سویی دیگر شما را درگیر بهره‌های مالی و اقساط می‌کند. در Credit card ها شما به این دلیل که در حقیقت از بانک وام گرفته‌اید، در زمان تسویه حساب باید مبلغی بیشتر از میزانی که خرج کرده‌اید را به بانک به عنوان بهره پرداخت نمایید.

یکی از مضرات داشتن Credit card ها این است که در صورتی که به هر دلیل پرداخت قسط شما به تأخیر افتد، بانک این توانایی را دارد که اموال شما از جمله خانه و یا اتومبیل شما را پس از طی شدن پروسه قانونی، به مزایده گذاشته و بدهی خود را پس بگیرد. از سویی دیگر حتی تأخیرهای کوتاه‌مدت در پرداخت اقساط بانک، به عنوان سابقه بد مالی در پرونده شما ثبت‌شده و در هر زمان دیگری که درخواست پرداخت اقساطی داشته باشید (برای مثال خرید اقساطی خانه و اتومبیل)، شما را محدود کرده و اعتبار شما را کاهش‌می‌دهد.

از کجا دبیت کارت بخرم؟ | افتتاح حساب دبیت کارت

حال که تفاوت Credit Card و Debit Card را توضیح دادیم، شاید بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. در نهایت باید گفت که انتخاب بهترین کارت برای استفاده، به سلیقه و انتخاب فرد بستگی دارد. البته باید گفت در حال حاضر دریافت Credit card برای ایرانیان تقریبا امری غیر ممکن و بسیار دشوار است. در صورتی که امکان دریافت هر دو نوع کارت را دارید و قصد انتخاب یکی را دارید، حتما پیش از انتخاب یکی از این کارت‌ها، قابلیت استفاده هر کدام در خدماتی که مد نظر شما است را بررسی نمایید.

برای مثلا چنانچه قصد اجاره اتومبیل از کمپانی خاص، رزرو آنلاین هتل و بلیط هواپیما و اجاره خانه را دارید، پیش از دریافت کارت از کمپانی مورد نظر خود در ارتباط با کارت‌های مورد پذیرش آن‌ها سؤال نمایید.

در صورتی که هر کدام از Debit card و Credit card را انتخاب کردید می‌توانید از طریق مجموعه ما اقدام به سفارش کنید.

 

مطالب مرتبط:

خرید با گیفت کارت از سایت های خارجی

خرید با مستر کارت

خرید مستر کارت مجازی در ایران

درباره‌ی تهرانی

همچنین ببینید

هاستینگ name.com

سایت name.com

name.com یک شرکت معتبر ثبت دامنه در دنور کلورادو است که خدمات هاستینگ وب، دامنه‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *